שיקום הפה

מה זה שיקום הפה?

שיקום הפה הוא מושג רחב ברפואת שיניים, שכולל מגוון פתרונות וטיפולים דנטליים. 

לשיקום הפה מספר מטרות:

 • תפקוד – מחלות דנטליות, שחיקת מערכת הדנטלית ו/או בעיות במנשך  יכולות לגרום לאובדן תפקוד תקין . במקרים כאלו מטרת השיקום תהיה להשיב את התפקוד שנפגע.
 • פונטיקה – הפגיעה בשיניים עלולה לבוא לידי ביטוי גם בקושי להגות תנועות או עיצורים מסוימים, ובהפרעת דיבור.
 • אסתטיקה – שיניים חסרות, שבורות או פגומות עלולות להוביל למראה לא אסתטי של הפה, במיוחד כשמדובר בשיניים קדמיות.

מתי יש צורך בשיקום הפה?

בדומה לשאר גופנו, גם הפה והשיניים זקוקים לתחזוקה שוטפת, שכוללת בראש ובראשונה שמירה על היגיינת הפה, ניקוי שיניים תקופתי, וביקורת תקופתית אצל רופא השיניים.
אי הקפדה על היגיינה וטיפול, עלולים להוביל למגוון בעיות ומחלות:

 • עששת – הצטברות הרובד החיידקי עלול להוביל ליצירת חורים בשיניים, עד כדי צורך בטיפולים הכוללים בין היתר סתימות וטיפולי שורש.
 • מחלת חניכיים – חוסר שמירה על ה
 • היגיינת הפה עלולה להוביל גם לפגיעה בתמיכת השיניים בלסת, שמתבטאת בין היתר בדלקות חניכיים ובנסיגה, עד כדי התרופפות אחיזת שורשי השן בחניכיים.

מעבר לכך, חבלות לשיניים, כדוגמת שחיקת שיניים, עלולות גם הן להוביל לפגיעה שתדרוש שיקום הפה.
לכן, שיקום הפה יכול להתאים לכל אדם שאחת או יותר מהשיניים שלו נפגעו. 
היקף השיקום משתנה, והוא עשוי לכלול שיניים בודדות ועד לטיפול בכל השיניים בפה.

מהן אפשרויות הטיפול הקיימות?

השיקום יכול להתבצע על גבי השיניים הקיימות, או באמצעות שתלים.

שיקום שיניים קיימות

 • סתימה – סתימה של חורים בשן הוא אחת הפרוצדורות השכיחות ברפואת שיניים, כאשר קיימים מגוון חומרים לסתימת החור.
 • ציפוי – ציפוי משמש להשלמה ולתיקון שיניים שבורות ולשחזור מראה השן הטבעית. במקרים מסוימים ניתן לבצע ציפוי גם כתחליף לסתימה בשן, להגנה על שורש חשוף, ולשיפור צבען של שיניים שהצהיבו.
 • כתר – כתר הוא פתרון שכיח ויעיל לשיקום הפה,  מאפשר לשחזר באופן מדויק יחסית את השן שנפגעה.

שיקום הפה באמצעות תחליף לשיניים הטבעיות

כאשר השיניים נפגעות באופן שלא ניתן ׳להציל׳ אותן, נכנסים לתמונה פתרונות שמטרתם להחליף את השיניים הקיימות ולשמור על תפקוד ונראות הפה והשיניים. הפתרון העיקרי המשמש כתחליף לשיניים חסרות הוא שתלים דנטליים, כאשר השתל מוחדר לעצם הלסת, ועליו ניתן ׳להלביש׳ מגוון פתרונות קבועים או נשלפים.

 • שיקום קבוע על גבי שתל נעשה באמצעות כתרים המולבשים על השתלים, ונראים ומתפקדים כשיניים לכל דבר. 
 • פתרון שיקום קבוע אחר הוא גשר – מספר כתרים מחוברים ש׳יושבים׳ על כמה שתלים.
 • למעוניינים בפתרונות נשלפים ניתן להתאים תותבות נשלפות, שמעוגנות במספר שתלים בפה וניתנות להכנסה והוצאה לפי הצורך.
שיקום הפה

מה התחדש בתחום שיקום הפה בשנים האחרונות?

מכשור וטכנולוגיות חדשות שנכנסו לתחום בשנים האחרונות, הובילו להתקדמות רבה בתחום שיקום הפה, ולתוצאות טובות ועמידות יותר של הטיפול לאורך זמן. אלו הן חלק מהחידושים שחלו בשנים האחרונות: 

סריקה אינטרה-אורלית

מדובר בסריקה תלת ממדית של הפה, המקצרת את תהליך האבחון ומאפשרת התאמה טובה ומדויקת יותר של תהליך הטיפול. הטכנולוגיה מחליפה למעשה את הצורך בלקיחת מידות לבניית מודל של שיניי המטופל, ומתאימה לתכנון כתרים, שחזורי שיניים ומגוון טיפולי שיקום נוספים. באמצעות סריקה של הפה, היא מאפשרת לבנות דגם תלת מימדי ממוחשב של פה המטופל. עבור רופא השיניים, מדובר בכלי שמאפשר לו לבחון מגוון אפשרויות טיפול ולתכנן את תהליך הטיפול המתאים למטופל. בנוסף, באמצעות הדגם אפשר להציג למטופל כיצד תראה תוצאת הטיפול. 

שימוש בחומרים מורכבים ומתקדמים

פיתוח של חומרים חזקים, איכותיים ועמידים יותר, מביא לשיפור תוצאות שיקום הפה בפועל. כך למשל, רופאי שיניים רבים משתמשים כיום בטיפולי שורש במבנים חזקים, גמישים וקלים יותר – ובכך מאפשרים חיבור טוב יותר של שורש השן הטבעית לכתר, ושרידות טובה יותר של הכתר לאורך זמן.  

גם בכל הנוגע לכתרים עצמם, בשנים האחרונות חלה עלייה בשימוש בכתרים מבוססי זרקוניה, חומר חזק וקשיח. יתרונו הגדול הוא בכך שהוא אינו גורם לתגובה או לגירוי של החניכיים, כיוון שאינו מורכב מחומר בצבע מתכתי. בנוסף, צבעו ומרקמו מדמים באופן אידיאלי את נראות השן הטבעית.

כיצד נראה תהליך שיקום הפה?

השלב הראשון בתהליך הוא בדיקה ואבחון של מצב הפה והשיניים. 
לצד הבדיקה הדנטלית, נבצע לפי הצורך צילומי רנטגן וסריקה אינטרה-אורלית לקבלת תמונה מלאה על מצב הפה והחניכיים. 
במקרים רבים יש צורך לערב בשלב זה מספר מומחים לצורך אבחון מדויק של המטופל, והתהליך יכול לכלול בדיקה אורתודונטית, פריודנטית (של מצב החניכיים), אנדודונטית (טיפול שורש) וכירורגית.  

בחירה במרפאה רב תחומית, המשלבת מגוון מומחים ברפואת שיניים תחת קורת גג אחת, תאפשר קבלת אבחון ובניית תכנית טיפולית מדויקת יותר, ותקשורת שוטפת בין המומחים השונים המעורבים בטיפול.

חשוב להבהיר כי לרוב ישנה יותר מאפשרות אחת לטיפול בבעיה הקיימת.
לאחר האבחון, ודאו שרופא השיניים יציג בפניכם את כל אפשרויות הטיפול הרלוונטיות עבורכם. אל תתביישו לשאול על הטיפולים השונים ולבקש הסבר ברור ומפורט באשר ליתרונות ולחסרונות של כל אפשרות. אלו יאפשרו לכם לקחת החלטה מושכלת, יחד עם רופא השיניים, ולהתחיל בתהליך הטיפולי עם ודאות גדולה יותר ועם שקט נפשי.

מה הם הפרמטרים שמשפיעים על תהליך השיקום?

תהליך השיקום ותוצאותיו מושפעים משלושה פרמטרים עיקריים:

 • תכנון – תכנון נכון של הטיפול הוא כזה שמותאם למצב המטופל ולהעדפותיו. בדיקה ואבחון של מצב הפה והשיניים הם חלק קריטי באבחון, ויבטיחו טיפול מדויק ותוצאות טובות יותר.
 • ניסיון – ככל שרופאי השיניים המבצעים את הטיפול יהיו מנוסים בטיפול במגוון בעיות ומצבים, ובעלי מומחיות בתחומם, כך יגדלו סיכויי ההצלחה של הטיפול. כאמור, לעתים תהליך השיקום עשוי לכלול טיפול אצל יותר מרופא אחד. כך למשל, במקרה שבו יש צורך בעקירת שיניים קיימות, החדרת שתלים ושיקום על השתלים. לכן, בחירה במרפאה רב תחומית, המשלבת מומחים מתחומים שונים ברפואת שיניים, תוכל להבטיח מענה שלם ומדויק לכל אורך הטיפול, וסנכרון מלא בין המומחים השונים המעורבים בטיפול. 
 • חדשנות – תחום רפואת השיניים מתקדם וכל הזמן מתחדש ללא הרף. שימוש במכשור מתקדם בתהליך הטיפול יאפשר קבלת תוצאות טובות יותר לשיקום, הנשמרות  לטווח ארוך יותר.

כיצד נשמור על תוצאות שיקום הפה?

תהליך השיקום הושלם בהצלחה, ואתם מרוצים מהתוצאה. 
אך כאן התפקיד שלכם מתחיל. אחד הפרמטרים החשובים ביותר לשמירה על תוצאות הטיפול לאורך זמן הוא תחזוקה עצמית – האופן שבו המטופל שומר באופן אקטיבי על בריאות הפה והשיניים שלו. 

שמירה על בריאות הפה והשיניים אפשרית באמצעות הקפדה על:

 • בדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים
 • ביקור אצל שיננית – ניקוי אבנית לפי הנדרש
 • תחזוקה שוטפת בהתאם להוראות הרופא

מגוון הטיפולים בתחום שיקום הפה הם טיפולים בעלי אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. תחזוקה נכונה של הפה והשיניים תבטיח שמירה על תוצאות הטיפול לטווח ארוך.