שחזור (סתימות) בשיניים

בדומה לכל איבר אחר בגוף, גם השיניים שלנו עלולות לעבור עם השנים שינויים ופגיעות שדורשות טיפול.
אחד מהשינויים הללו הוא מה שנקרא בשפה עממית 'חור בשן'.
ללא טיפול נכון, מצב זה עלול להחמיר עד כדי פגיעה משמעותית בשן, באופן שידרוש טיפול מורחב, ובמקרים מסוימים אף לצורך בעקירה של השן.
מתי קיים צורך בסתימה בשן? אילו סוגי סתימות קיימים? כיצד בוחרים בסתימה המתאימה?
ומהי חשיבות האבחון המוקדם?
ריכזנו עבורכם כאן את כל המידע החשוב בנושא סתימות בשיניים.

סתימה בשן – מתי ולמה?

ישנם מספר גורמים שעלולים להוביל לצורך בסתימה, הראשון והעיקרי בהם הוא העששת.
כשרופא השיניים אומר לכם שיש לכם 'חור בשן', מדובר במצב שבו קיימת עששת בשן.
עששת נגרמת מרובד של חיידקים המוביל לפגיעה בחומר השן ולצורך בתיקון האזור שנפגע.
חשוב לדעת שהגורם העיקרי להתפתחות עששת הוא חוסר הקפדה על היגיינה של הפה,
ועששת יכולה להתפתח בכל גיל, ולפגוע בשיניים קבועות או חלביות.
תיקון ה'חור' נעשה באמצעות סילוק העששת ושחזור השן באמצעות סתימה, שמעניקה פתרון מבחינה אסתטית ופונקציונלית.
במקרים אחרים, כשקיים שבר בשן, סתימה יכולה לשמש כפתרון לשחזור השן.

אילו סוגי סתימות קיימות?

עד לפני כעשרים שנה החומר הנפוץ ביותר לסתימות היה אמלגם – חומר חזק ועמיד המורכב מחלקיקי מתכת בשילוב כספית. צבעו הכהה של החומר העניק לו את השם 'סתימה שחורה', ומכאן גם חסרונו – בהיותו בעל מראה לא אסתטי. בנוסף, בעקבות השימוש בכספית, ישנם חילוקי דעות בכל הנוגע לקיומן של השלכות בריאותיות על המטופלים.
סתימה בשן - שחזורים / סתימות בשיניים

איך פותרים בעיות חניכיים?

בעשור האחרון נכנסו חומרים חדשים ומתקדמים לתחום הסתימות, שמציעים כיום פתרון אסתטי ועמיד יותר לאורך זמן.

 • חומר על בסיס זכוכית – חומר המפריש פלואור בשן במשך שנים, משפיע על חוזק השן ובכך מקטין את הסיכון להתפתחות עששת משנית בשן בה בוצעה הסתימה. בנוסף, החומר מדמה את צבעה הטבעי של השן ולכן מעניק פתרון אסתטי.
 • קומפוזיט – מורכב ממספר חומרים וחלק מהם כולל בתוכו חומר אנטיבקטריאלי, שמקטין את הסיכון להתפתחות עששת בשן בה בוצעה הסתימה. צבעו של החומר ברובו בצבע של השן ולכן היא נקראת 'סתימה לבנה'.
  חומרים אלו הם בעלי תכונות ריפוי, ויכולת להתחבר בקלות לשן, ולכן נמצאים בשימוש נפוץ בקרב רופאי השיניים.
 • אייקון – כשהחור קטן, אפשר להניח על השן תערובת של חומרים שעוצרת את תהליך העששת ומייתרת את הצורך בסתימה. טיפול זה מייתר את הצורך בהרדמה מקומית ובקידוח בשן ובכך מהווה יתרון של ממש עבור מטופלים שאובחנו עם חור קטן בשן.

כיצד מחליטים על סוג הסתימה?

ישנם מספר פרמטרים המשפיעים על בחירת סוג הסתימה:

 • גודל הנגע – שטח השן שיש לשחזר.
 • מיקום החור בשן – מיקום החור ישפיע על סוג הסתימה. כך למשל, אם מדובר בחור בקדמת השן, תהיה עדיפות לבחירת חומר שמעניק פתרון אסתטי, בעוד שאם מדובר באזור של לעיסה חשוב להבטיח עמידות של הסתימה לאורך זמן.
 • המטופל עצמו – אורח החיים, שמירה על היגיינת הפה והתזונה של המטופל ישפיעו על ההחלטה על סוג הסתימה.

מדוע אבחון מוקדם חשוב כל-כך?

כשמדובר ב'חור' בשן, ישנה חשיבות מכרעת לתזמון האבחון. ללא טיפול, תהליך העששת מתפשט בשן ועלול להגיע לעצב השן ולפגוע בו. במקרה כזה ייתכן שיידרש טיפול שורש – טיפול עמוק ומורכב יותר. לכן, ככל שנאתר את ה'חור' מוקדם יותר, כך נוכל להציע טיפול נקודתי , שיציע פתרון לטווח ארוך ויהיה קל ופשוט יותר למטופל/ת. ההמלצה היא להגיע לרופא השיניים לביקורת לפחות פעם בחצי שנה. רופא השיניים יבצע בדיקה קלינית ורנטגנית, בחלק מהמקרים ייתכן שרופא השיניים יבצע הקרנת אור דרך השן, על מנת לקבל תמונה טובה ומלאה יותר של מצב השיניים. הניסיון של רופא השיניים וההיכרות שלו עם המטופל/ת חשובים גם הם. כך לדוגמא, ביקורת למטופלים שמקפידים על היגיינה אוראלית וממעיטים בסוכר, תהיה שונה מזו של מטופלים בעלי הרגלים ואורח חיים פחות בריא.

איך להבטיח את הצלחת הסתימה לאורך זמן?

מחקרים מראים כי לסתימות בשיניים קדמיות ואחוריות עמידות טובה לאורך זמן. לצד זאת, ישנם מספר פרמטרים שיכולים לסייע בשמירה על הסתימה.

 • בחירת רופא השיניים – לניסיונו של רופא השיניים והצוות הטיפולי במרפאה יש השפעה רבה על הצלחת הטיפול.
 • שמירה על היגיינה – הקפדה על צחצוח שיניים מדי בוקר וערב יסייעו לשמור על היגיינת הפה ולמנוע עששת.
 • שינוי הרגלים – הפחתה בצריכת סוכר תפחית בצורה משמעותית את הסיכון להתפתחות עששת.
 • משך הזמן שבו הסוכר נמצא במגע עם השן חשוב גם הוא. לכן, אם אתם מרגישים צורך ב'משהו מתוק' – קבעו לכם שעה מסוימת ביום המוקדשת לצריכת סוכר, וצמצמו את משך הזמן בו השיניים שלכם חשופות לסוכר.
 • ביקורת ותחזוקה – סתימה בשן דורשת הגעה לביקורת לרופא השיניים והשיננית לפחות מדי חצי שנה, וביצוע טיפולים משמרים לפי הצורך.

החלפת סתימה קיימת – כן או לא?

מטופלים רבים מביעים רצון להחליף את הסתימות השחורות שלהם בסתימות לבנות ואסתטיות. חשוב לומר שמדובר בתהליך אפשרי, אך יש לקחת בחשבון שהחלפת סתימה כרוכה בניתוק הסתימה הקיימת, פעולה שמובילה להגדלת החלל בשן. בחלק מהמקרים השינוי בגודל החלל אינו בעל השלכות משמעותיות, אך כשמדובר בחלל גדול מראש, קיים סיכון שהחור יתרחב ואף יגיע עד לעצב השן, דבר שעלול בתורו להוביל לכאב. בנוסף, הגדלת החור עלולה להוביל להיחלשות השן. לכן, ההמלצה היא לא להחליף סתימות קיימות כל עוד הן תקינות.

האם הטיפול כרוך בכאב או בתופעות לוואי?

ביצוע הסתימה מבוצע תחת הרדמה מקומית ולכן לא כרוך בכאבים. כבר שעה אחרי הטיפול ניתן לחזור לשגרה מלאה ולתפקוד רגיל. אם מדובר בחור גדול, קיימת אפשרות לרגישות מקומית לאחר הטיפול, שיימשכו מספר שעות בודדות.