יישור שיניים לילדים

תחום האורתודונטיה הוא תחום בתוך רפואת השיניים המתמקד באבחון, מניעה וטיפול במצבים לא תקינים בשיניים, בין אם מדובר בבעיה של לסת אחת או היחס שבין שתי הלסתות. הבעיה יכולה להיות גם בשיניים מסוימות אשר בולטות, מסובבות ולא תואמות ליתר השיניים ואף בשן בודדת. ככל שיתחיל טיפול יישור שיניים או לפחות המעקב לקראתו מוקדם יותר כך הטיפול יהיה קצר וקל יותר.

מתי מומלץ להתחיל את הטיפול?

גיל 7-8: בדיקה ראשונה וטיפול ממוקד

האגודה האורתודונטית בישראל ובארה"ב ממליצה לגשת לבדיקה כבר בגיל 7-8. כבר בגיל זה ניתן לזהות בעיות ולתת טיפול של התערבות מונעת, מה שיביא לחיסכון בטיפולים מורכבים בהמשך. ישנן בעיות בהן מטפלים כבר בגיל 7-8 : בעיה אסתטית שמפריעה מאוד לילד, בעיה הפוגעת בתפקוד כמו סטיה פונקציונלית או איבוד שן חלב מוקדם מהרגיל שדורש שמירת מקום לשן קבועה. הטיפולים יכולים לכלול התקנת מתקן שומר מקום במקרה של איבוד שן (ספייסר), או גודר לשון המונע מהלשון להיכנס לרווח שבין שיניים.

גיל 11-12: מעקב ומתן טיפול מקיף

 

התהליך עצמו של יישור שיניים לילדים מתחיל במעקב בגילאי 11-12 . המצבים שיביאו לצורך בטיפול יכולים להיות שונים:

  • בעיות בסידור השיניים על גבי לסת ספציפית אחת או שתיהן: צפיפות, רווחים, שן המטפסת על שן אחרת ועוד. כאשר ישנה שן חסרה, נטיית השיניים הסמוכות היא לפצות על הרווח שנוצר. יישור השיניים נועד בין היתר להחזיר כל שן למקומה כך שיהיה ניתן להניח בהמשך שתל במקום השן החסרה.
  • בעיות ביחס בין הלסתות: לסת עליונה בולטת קדימה, לסת תחתונה בולטת קדימה, מנשך עמוק, סגר פתוח ועוד.

תהליך יישור השיניים

יישור שיניים לילדים יהיה מורכב ממספר שלבים. השלב הראשון, בכל שיטת טיפול שימצא לנכון האורתודנט לטפל, היא בדיקות יסודיות. הבדיקות כוללות בדיקה ידנית שתבדוק את תפקוד הפה והפנים: כיצד נראה המנשך וסגר הפה, צילומים פנורמיים וצילומי רנטגן של חלל הפה ושל הפנים. על פי כל אלה תיקבע שיטת הטיפול המתאימה ביותר בהתאם לנתונים ובהתאם לבעיה. את אמצעי הטיפול ניתן לחלוק לשני סוגים עיקריים:

  • מכשיר קבוע: מכשיר קבוע הוא גשר הסמכים ("קוביות") המוכר. זהו גשר חיצוני המותקן על חלקן הקדמי של השיניים. אם בעבר היו רק סמכים העשויים מתכת, היום ישנם כאלה העשויים פלסטיק או חרסינה. ישנם גם סמכים שקופים. הסמכים יכולים להיות עם או ללא גומיות. הכל בהתאם לתהליך היישור הנדרש והיום ניתן גם להתחשב יותר ברצונו של הילד ובתחושתו לגבי התהליך.
  • מכשיר נשלף: מכשיר נשלף או פלטה יכול לשמש בתור האמצעי היחיד בטיפול או להוות אמצעי עזר נוסף לתהליך ושהשימוש בו יהיה בסוף התהליך או בתחילתו. עם המכשירים הנשלפים נמנה גם הרסן. הרסן מחובר לשתי טבעות המודבקות לשיניים האחוריות והוא מפעיל כוח על השיניים במטרה לגרום למשיכתן. גם מכשיר נשלף יכול להיות נראה או בלתי נראה. המכשיר הבלתי נראה נעשה בשיטת אינוויזליין, פלטות שקופות נשלפות המותאמות לכל שלב של התהליך ומיוצרות על פי הדמיה ממוחשבת המדמה את מצב הפה בכל שלב.
לאחר השלב האקטיבי – שלב הרטנציה
יישור שיניים מתחיל בשלב האקטיבי שמהווה את מרבית הטיפול ומסתיים בשלב נוסף, שלב הרטנציה (קיבוע). מטרתו של שלב זה היא לשמר את התוצאות שהושגו בטיפול ולקבע את המצב החדש. אמצעי נוח ואסתטי לקיבוע הוא חוט מתכת המודבק לצידן הפנימי של השיניים.
יישור שיניים

כיצד לבחור את האורתודנט המתאים?

על מנת שתהליך יישור השיניים יסתיים בתוצאה הטובה ביותר וגם כדי שלאורך התהליך הילד ירגיש בתחושה נוחה ככל האפשר חשוב לבחור אורתודנט בעל ניסיון רב המצויד בכל הציוד ומנוסה גם בשיטות טיפול חדשניות וחשוב לא פחות: בעל גישה מתאימה לילדים.
 
במרפאתו של ד"ר הילטון קנגיסר ילדכם יקבל טיפול מצוין על ידי אורתודנט מומחה.