טיפול במחלת חניכיים

ד"ר הילטון קנגיסר

מחלת חניכיים הן מחלה של המערכת המספקת תמיכה לשן, הכוללת את החניכיים והעצם שתחתיה. היא מתפתחת לרוב כתוצאה מדלקת חניכיים שמקורה בחיידקים ומאובחנת על ידי מומחה חניכיים, שקובע מהי דרגת החומרה של המחלה. כיצד מאבחנים מחלת חניכיים, ומהן אפשרויות הטיפול בה? כאן תמצאו את כל התשובות בנושא.

מהם הגורמים למחלת חניכיים?

מחלת חניכיים היא בעיה רפואית כרונית, שנגרמת כתוצאה מהצטברות רובד חיידקי לאורך זמן.
חיידקים אלו נמצאים באבנית שמצטברת על גבי השיניים, וגורמת לדלקת חניכיים.
חשוב לציין שתגובת הגוף לאבנית משתנה מאדם לאדם. לרוב האוכלוסייה ישנה נטייה לפתח דלקת חניכיים, ובמקרים נדירים מטופלים אינם מפתחים דלקת חניכיים כלל.
בנוסף, לדלקות חניכיים יש מרכיב גנטי, ומטופלים בעלי היסטוריה משפחתית של בעיות חניכיים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח בעצמם דלקות חניכיים.

מהם התסמינים של מחלת חניכיים?

מחלת חניכיים עלולה להתבטא במגוון אופנים:

 • נפיחות ו/או אודם בחניכיים
 • נסיגת חניכיים
 • כאב מקומי בחניכיים
 • ריח רע מהפה
 • דימום בזמן צחצוח
 • ניידות של השיניים – במקרים של מחלת חניכיים מתקדמת, שמובילה לנסיגת חניכיים משמעותית, ייתכן שהמטופל יחווה תזוזה של השיניים בפה

מהן ההשלכות האפשריות של מחלת חניכיים?

ללא טיפול, מחלת חניכיים עלולה להוביל לאבדן עצם, שבתורה תוביל לניידות השיניים ואף עלולה להוביל לאבדן שיניים. מחקר אורך שפורסם בשנת 2019 מצא שמחלת חניכיים היא גורם מנבא משמעותי לאבדן שיניים.

בנוסף, עם השנים הצטברו נתונים על השפעות בריאותיות נוספות של מחלת חניכיים.

סקירת ספרות שפורסמה בשנת 2017 העלתה שקיים קשר בין מחלת חניכיים לסיכון לסרטן הפה, הריאות והלבלב ומחלות לב.

כיצד מאבחנים מחלת חניכיים?

אבחון מחלת חניכיים נעשה על ידי מומחה חניכיים (פריודונט), בבדקה קלינית של בריאות הפה והשיניים, מצב החניכיים וכן קיומם של "כיסים", המעידים על אבדן עצם. כלי נוסף לאבחון הוא הדמיה, המאפשרת להתרשם ממצב העצם שמתחת לחניכיים.

 

מומחה החניכיים קובע את דרגת החומרה של מחלת החניכיים ומתאים למטופל את הטיפול הנדרש בהתאם.  

מה ההבדל בין דלקת חניכיים למחלת חניכיים?

דלקת חניכיים היא מצב בו הרקמה הרכה מודלקת, ואפשר לטפל בה לרוב באמצעות הקפדה על היגיינה של הפה והשיניים, וניקוי שיניים המבוצע על ידי שיננית.

לעומת זאת, מחלת חניכיים מתארת מצב שבו הדלקת התקדמה וגרמה לפגיעה עמוקה יותר בעצם שמתחת לחניכיים, כולל אבדן עצם.

טיפול במחלת חניכיים

הקצעת שורשים

השלב הראשון בטיפול במחלת חניכיים הוא ניקוי עמוק של שורש השן, הנקרא הקצעת שורשים.

מטרת הטיפול היא לסלק את האבנית והחיידקים שמתחת לחניכיים ולאפשר לעצם להשתקם. הטיפול מבוצע על ידי מומחה חניכיים ונעשה בהרדמה מקומית.

הקצעת שורשים מוצלחת תוביל ברוב הפעמים לריפוי מחלת החניכיים.

חשוב לציין שתחזוקה ושמירה על היגיינת הפה היא חלק משמעותי בהצלחת הטיפול.

 

ניתוח חניכיים

במידה והקצעת השורשים לא הניבה תוצאה מספקת, השלב הבא בטיפול במחלת חניכיים הוא ניתוח חניכיים. הניתוח מבוצע על ידי מומחה חניכיים, וכולל פתיחה של החניכיים, ניקוי של שורשי השיניים מתחת לחניכיים, הסרת אבנית, חיידקים שמאפשר את שיקום העצם. במקרים רבים ישנו צורך להשתלת עצם (אוגמנטציה).

 במקרים בהם יש צורך לחבר את העצם לשורש השן, מומחה החניכיים יבצע את הפעולה באמצעות חומר דומה לדבק ביולוגי.

חשוב לציין – לא ניתן לבצע ניתוח חניכיים במטופלים הנוטלים טיפול לצפיפות עצם, כיוון שטיפול זה מעלה את הסיכון לכשלון הניתוח. לכן, במידה וקיבלתם המלצה לטיפול בצפיפות עצם, כדאי לגשת קודם למומחה חניכיים לבדיקת חניכיים ולבצע את טיפול החניכיים לפני שמתחילים בטיפול לצפיפות עצם.

מהם החידושים בטיפול במחלות חניכיים?

בשנים האחרונות חלו התפתחויות רבות בתחום הטיפול במחלות חניכיים, שהובילו בתורן לעלייה בסיכויי ההצלחה והריפוי של מחלת חניכיים. הנה כמה מהחידושים:

 • מכשור מתקדם – אמצעים מתקדמים שפותחו מאפשרים כיום לבצע חתך מזערי בחניכיים ועבודה מדויקת, באמצעות מיקרוסקופ. אלו מובילים בתורם לקיצור תהליך הריפוי ולהפיתת הסיכון לתופעות לוואי לאחר הניתוח.
 • תחליפי עצם – פיתוח מגוון תחליפי עצם בעלי אחוזי הצלחה גבוהים בקליטה ובניית עצם, לצד דבק ביולוגי שמעניק יציבות לתחליף העצם בפה.

האם אפשר למנוע מחלת חניכיים?

ישנם מספר צעדים שיכולים להקטין את הסיכוי להופעתה:

 • שמירה על היגיינת הפה – צחצוח נכון וניקוי השיניים בחוט דנטלי פעמיים ביום, בוקר וערב.
 • הסרת אבנית – טיפול אצל השיננית אחת לחצי שנה יפחית את האבנית בפה ובהתאם גם את הסיכון לדלקת חניכיים.
 • בדיקה תקופתית – בדיקה אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה תאפשר איתור מוקדם של דלקת חניכיים, במידה וקיימת, והתאמת טיפול שימנע החמרה.   

 

השמירה על בריאות החניכיים והשיניים חשובה! זכרו כי אין תחליף יותר בריא לשיניים הטבעיות, שמירה על חניכיים בריאות תאפשר לכם לשמור על השיניים וליהנות מהן עוד שנים רבות.

מה צופן העתיד בטיפול במחלת חניכיים?

זיהוי הגן שאחראי על הנטייה למחלת חניכיים יצר אופטימיות גדולה בקרב הקהילה הרפואית.

ההשערה היא שבשנים הקרובות ייצאו לשוק טיפולים שיאפשרו שינוי של אותו גן או עצירת ההשפעה שלו, ובכך יהוו בשורה של ממש ויעניקו מענה עבור אלו מטופלים בעלי נטייה לבעיות חניכיים.