חדשנות בטיפול בדלקת חניכיים

ד"ר הילטון קנגיסר

דלקת חניכיים היא תופעה נפוצה שיכולה להשפיע באופן ישיר על בריאות הפה והשיניים. החניכיים מהוות את הבסיס לתמיכה בצמיחת השיניים ויציבותן, ודלקת בהן עשויה לגרום לבעיות שיניים מגוונות. כיצד ניתן למנוע את המחלה? מה הן דרכי הטיפול החדשות ביותר בתחום ומדוע חשוב לפנות למומחה חניכיים, ד"ר הילטון קנגיסר מסביר

דלקת חניכיים היא תופעה נפוצה מאוד המשפיעה באופן ישיר על בריאות הפה והשיניים. החניכיים והעצם מהוות את אבן היסוד והבסיס לתמיכה בצמיחת השיניים התקינה ויציבותן, מחלת החניכיים שאינה מטופלת באופן מידי ומקצועי, עלולה לגרום נזקים ברמות שונות כגון דימום מהחניכיים בעת צחצוח השיניים, כאבים, נפיחות ואדמומיות, וכלה בנסיגת חניכיים ובמקרים קשים אף אובדן של השיניים.

על פי מחקרים שונים, כ-50% מהאוכלוסייה נמצאים בסיכון לפיתוח דלקת חניכיים במהלך חייהם. ככלל, המחלה נפוצה יותר בקרב מבוגרים, אך היא יכולה להופיע בכל גיל.

דלקת חניכיים יכולה להתרחש עקב מספר גורמים ובראשם זיהום, תחזוקה לקויה של הפה ושל החניכיים, היבטים גנטיים ועוד. כמו כן גורמים אלה יכולים להשפיע על מידת התפשטותה של הדלקת והשפעתה על בריאות השיניים.

חשוב לציין כי דלקת חניכיים ניתנת לשליטה ולמניעה באמצעות תחזוקה שוטפת של הפה ושיטות היגיינת הפה המתאימות. צחצוח שיניים באופן יסודי ובקביעות, וכן ביקור קבוע לפחות פעם בחצי שנה אצל שיננית יכולים לסייע לכך.

אופן הטיפול בדלקת חניכיים

הטיפול בדלקת חניכיים כולל מספר שלבים, והוא לרוב נעשה על ידי פריודנט- רופא המתמחה בטיפול ברקמות המקיפות את השיניים ומגינות עליהן.

בשלב הראשון נערך אבחון של מצב החניכיים על ידי צילום רנטגני תוך התמקדות בתיעוד מצב כיסי החניכיים סביב השן. בעזרת הצילום נקבעת רמת העצם החסרה סביב השן וחומרת הדלקת. הבדיקה, המכונה גם "מדידת כיסים" למעשה בוחנת את עומק הכיסים ורמת חוסר עצם סביב השיניים ומתעדת האם קיים מצב של דימום, הפרשות, תזוזה של השיניים או בעיה רפואית אחרת.

בהתאם לממצאי הצילום, מוגדרת חומרת מחלת החניכיים. הטיפול הבסיסי בדלקות הוא ניקוי אבן מהחניכיים. בשלב מתקדם יותר של מחלת החניכיים, הטיפול המומלץ יכלול ניקוי עמוק יותר של החניכיים ו/או הקצעת שורשים הכוללת ניקוי עמוק יותר תחת הרדמה מקומית.

במקרים מתקדמים עוד יותר יישקל ניתוח חניכיים לשיקום העצם ובניית התמיכה בחזרה. הליך זה בדרך כלל מתבצע תחת הרדמה מקומית, כאשר הטיפול מתחלק למספר פעמים, כך שכל אזור בפה מטופל בנפרד על מנת להקל על המטופל/ת. היות והאזור רדום, המטופל/ת לא חש בכאב כלשהו במהלך הטיפול. עם זאת לאחר הטיפול, במידת הצורך, לעיתים תינתן המלצה למטופל ליטול משכך כאבים למשך יום המחרת.

חדשנות בטיפול בדלקות חניכיים

בשנים האחרונות התפתחה היכולת לבנות עצם חסרה בחלל הפה לשיפור התמיכה בשיניים ובחניכיים. התהליך נעשה באמצעות ניתוח נקודתי תחת הרדמה מקומית ומתבצע בו למעשה ניקוי של המקום והוספת חומר להשלמת העצם שנפגעה בדלקת, בעזרת דבק ביולוגי. הודות לכלים מיקרו-כירורגיים זעירים, בהליך זה התוצאה יעילה יותר ופחות פולשנית, ומשך החלמה מהיר יותר. הטיפולים נערכים במרפאה שיניים ללא כל צורך באשפוז, והמטופל/ת יכולים לשוב לשגרת חייו כבר באותו היום לאחר מספר שעות. טיפול חדשני נוסף מאפשר בשנים האחרונות להשלים חניכיים פגועות באופן נקודתי, על מנת ליצור סביבה תומכת, בריאה וחזקה מסביב לכל שתל או שן. ההשלמה נעשית על ידי השתלת חניכיים מאזור אחר אל האזור הבעייתי או לחילופין על ידי השתלת חניכיים מלאכותיות. חשוב לציין כי מיומנות וניסיון הרופא משפיעה מאוד על אחוז הצלחת הטיפול, ועל כן מומלץ לבצע את הטיפול אצל מומחה לטיפול בחניכיים המשתמש בשיטות החדשניות ביותר ובחומרים הכי איכותיים.