הזרקות לטיפולי אסתטיקה ורפואת שיניים


הזרקות בוטוקס וחומצה היאלורונית מוכרות כיעילות לטיפולי אסתטיקה לטובת שיפור מראה העור, טשטוש והעלמת קמטים, אך לא רק: בוטוקס הוכח גם כבעל השפעה מיטיבה במטופלים הסובלים מחריקת שיניים וחשיפת חניכיים מוגברת בחיוך. איך זה עובד? ד"ר שפר, רופא שיניים המתמחה באסתטיקה רפואית מסביר.

טיפולי-הזרקה
הזרקות בוטוקס וחומרי מילוי שונים כמו חומצה היאלורונית הפכו בשנים האחרונות לפופולאריים ונפוצים ביותר לצורך ריענון ושיפור מראה עור הפנים והצוואר לאור יעילותם הרבה. עם זאת, לא רבים יודעים אך בשנים האחרונות נעשה בהם שימוש יעיל גם במסגרת טיפולי שיניים וזאת כדי להשיג תוצאה אסתטית מיטבית של החיוך ןעור הפנים . איך זה עובד ומה היתרונות של חומרי ההזרקות? הנה כל התשובות.

טיפולי בוטוקס וחומצה היאלורונית : למי זה מיועד?

קבוצת הגיל הצעירה ביותר הפונה לטיפולי הזרקות הן לרוב נשים בגילאי 20-30 המעוניינות לעצב ולפסל את השפתיים שלהן כך שהן יהיו יותר בשרניות ומלאות, הדגשת קו הלסת, הדגשת עצמות הלחיים, ועוד.

בקרב קבוצת הגיל המבוגרת יותר, נשים בגילאי 40 ויותר , הטיפולים מתמקדים יותר בהחזרת נפחים שאבדו בשל השינויים שחלו ברקמות השומן בפנים , היחלשות השרירים ואובדן לחות בעור הפנים, מה שגורם בין השאר להיווצרות קמטים (כמו גם קמטים סטטיים שניתן להבחין גם ללא תנועה בפנים) ורפיון רקמות בפנים .

בעוד שמרבית המטופלות הן נשים, בשנים האחרונות חלה עלייה גם במספר הגברים שפונים לקבל טיפולים מסוג זה .

מהו בוטוקס ?

בוטוקס הוא למעשה טוקסין שנוצר מחיידק המכונה קלוסטרידיום וכיום הוא מיוצר באופן מעבדתי. אותו חומר מוחדר באמצעות הזרקה לשריר , ומחליש את התכווצות השריר לתקופה מוגבלת.

ולכן הבוטוקס יעיל במיוחד לטיפול בקמטים דינמיים שנוצרים כתוצאה מהתכווצות של שרירים וכן בטיפול מונע של התכווצות, כטיפול מקדים במיוחד באזור צדי העיניים, באזור המצח , בין הגבות ועוד.

השימושים בבוטוקס ברפואת שיניים

מלבד שיפור מראה ומרקם העור בוטוקס הוכח כיעיל במיוחד בהתמודדות עם שתי בעיות ברפואת שיניים : חריקת שיניים וחשיפת חניכיים מוגזמת בזמן חיוך.

הטיפול בחריקת שיניים בעזרת הזרקות בוטוקס מסייע למטופלים/'ות הסובלים מחריקה ושחיקה מתמשכת בשיניים כתוצאה מפעילות יתר מוגזמת של שרירי הלעיסה. הכיווץ המוגבר של שריר הלעיסה גורם לפגיעה מתמשכת בשיניים עד כדי חריקה מוגזמת באופן קבוע, העלולה במקרים קשים אף לגרום לכאבי ראש מתמשכים..

הזרקת הבוטוקס נעשית לאזור שרירי הלעיסה ומביאה להרפית השריר הרפיה חלקית ועל ידי כך להפסקת החריקה.

בנוסף, הבוטוקס מסייע גם לסובלים מחיוך שמוביל לחשיפת חניכיים באופן מוגזם (GUMMY SMILE). מראה זה נוצר כתוצאה מהתכווצות יתר של השריר ההיקפי סביב הפה בזמן חיוך , שגורמת לחשיפת חניכיים בצורה מוגזמת. הזרקת בוטוקס באזור השפה העליונה מרפה למעשה את השריר ועל ידי כך מפחיתה את חשיפת החניכיים בזמן חיוך .

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית היא חומר טבעי המצוי בגוף האדם באזורים שונים כמו בסחוס, בנוזל הסינוביאלי של המפרקים, בעור ובנוזלי העין. החומצה מאפשרת ספיחה של נוזלים ועל ידי כך היא גורמת לריכוך וגמישות הרקמות השונות המכילות אותה. בכך, למעשה, טמון יתרונה הגדול בהקניית מראה עור רענן.

עם השנים כמות החומצה ההיאלורונית הטבעית בגוף יורדת, מה שגורם לפגיעה בחיות ורעננות העור. החזרת מינונים שונים של החומצה באופן מבוקר מאפשרת למלא ולתקן את תווי הפנים, להחזיר נפחים שאבדו , לטשטש ולתקן קמטים וקמטוטים שונים.

בעוד שהשבת החומצה במתכונתה המקורית לעור הייתה גורמת להתפרקותה באופן מהיר יחסית, החומצה ההיאלורונית שמוזרקת בטיפולים האסתטים עוברת תהליך שגורם לה להתפרק בתהליך איטי יותר בגוף, וכך מאפשר שימור של תוצאות הטיפול למשך זמן ארוך יותר.

כמה זמן נמשכת ההשפעה של זריקות בוטוקס וחומרי מילוי?

חשוב להדגיש כי ההשפעה של הזרקות בוטוקס וחומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית תלויה באזור ההזרקה ובתכונות של כל מטופל ומטופל. במרבית המקרים ההשפעה של טיפולי בוטוקס נמשכת בין שלושה לשישה חודשים, ואילו השפעת הזרקות עם חומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית נמשכת בין שמונה חודשים לשנה וחצי, תלוי באזור הטיפול. ככלל, באזורים עם תנועתיות רבה ופעילות מוגברת של השרירים, משך ההשפעה יהיה קצר יותר, ואילו באזורים בהם יש פחות תנועתיות, תוצאות הטיפול ישמרו לאורך זמן רב יותר.

בגמר הטיפול יש לקבל שיפור בתוי הפנים, במראה ובמרקם העור באופן שיראה טבעי ולא מוגזם .

חשיבות תיאום הציפיות בטיפולי הזרקות

קיימת חשיבות רבה לתיאום ציפיות בטיפולים מסוג זה. הטיפולים נחשבים ליקרים יחסית, ומחירם נקבע לפי כמות החומר המוזרק (מספר המזרקים) ואיכותו. על מנת לקבל את התוצאה הרצויה לעיתים נדרשת כמות רבה של חומר – והעלות גבוהה יותר בהתאם. במקרים אלו חשוב כי המטופל/ת יהיה מודע/ת לכך מבעוד מועד עוד טרם תחילת הטיפול על מנת להיערך לכך בהתאם ולמנוע אכזבה. כמו כן חשוב לבצע את הטיפול אצל רופא/ה מוסמך. הזרקות לצורך הקלה בחריקת שיניים וטיפול בחיוך חושף חניכיים המבוצעות על ידי רופא שיניים המתמחה גם בטיפולי אסתטיקה רפואית נעשות באופן טוב ומקצועי יותר.

הסיבוכים בהזרקות בוטוקס וחומצה היאלורונית

כמו בכל טיפול רפואי, גם בטיפולי הזרקות עלולים להיווצר סיבוכים, אם כי לרוב הם מזעריים. לאחר ההזרקות תיתכן הופעה של בצקות ושטפי דם תת עוריים – אולם התופעות חולפות. בגלל האפשרות להופעת תופעות אלו לאחר הטיפול, יש להמנע מביצוע הטיפולים בסמוך לאירוע חשוב ( חתונה, אירוע משפחתי , הופעה חשובה בציבור וכיוב' ).