יישור שיניים - אורתודונטיה

אורתו = ישר, דונטיה = שיניים

יישור שיניים (אורתודונטיה) הוא ענף ברפואת השיניים המתמקד באבחנה, במניעה ובטיפול במצבים לא תקינים בשיניים ובפנים. כמו כן, בבעיות הקשורות לשיניים צפופות, מעוותות, מסובבות, עקומות, בלתי תואמות ובעלות קשיים בסגירה (השם הכולל הוא ליקויי סגר – Malocclusion). הליקוי יכול להיות ברמת השן הבודדת ועד לרמת הלסת השלמה, שתי לסתות והיחס ביניהן.

סימנים היכולים להצביע על הצורך בבדיקה והסיבות לליקויי סגר:

 • נשימת פה
 • מציצת אצבע
 • מציצת מוצץ
 • שיניים צפופות, חסרות או כלואות
 • לסתות המשמיעות רעש בסגירה ובפתיחה
 • שיניים שנפגשות בצורה לא תקינה או בכלל לא
 • לסתות ושיניים ללא פרופורציה ביחס לשאר הפנים
 • תיקון הפרעות במנשך
 • הפחתת הצורך בעקירת שיניים
 • תורשתיות
 • חבלה בשיניים
 • אובדן שיניים
 • מציצת אצבע
 • חשיבות הטיפול המוקדם:
 • שיפור מבחינה אסתטית
 • אפשרות לתיקון מוקדם של שיניים מעוותות
 • מיקום נכון של השיניים הבוקעות
 • הקטנת החשיפה לעששת ולמחלות חניכיים

באיזה גיל מומלץ לבצע בדיקה אורתודונטית ראשונית?

האגודה האורתודונטית בישראל והאגודה האורתודונטית האמריקאית ממליצות על בדיקה אורתודונטית ראשונה בגיל 8-7. בדיקה זו מאפשרת זיהוי מוקדם של בעיות והתערבות מונעת, מה שמקטין את הצורך בטיפול מורכב ויקר יותר בעתיד.

בהמשך מומלץ בדרך כלל להגיע לביקורת שנתית, ולפי הצורך להתחיל טיפול מלא בסמוך להשלמת בקיעת השיניים הקבועות (גיל 12 לערך). 

יישור שיניים לילדים

בשנים הראשונות לחייו, פה של ילד עובר שינויים רבים – ראשית צומחות שיניי החלב, ובסביבות גילאי 6 הן מתחילות לנשור, ומוחלפות בשיניים קבועות – תהליך שאורך מספר שנים עד להשלמתו.

בטיפול בילדים ובבני נוער רצוי להתחשב בתהליכי הגדילה, כדי להשיג התאמה מרבית בעמדת הלסתות והרמוניית פנים מיטבית. בגילאים אלו תזוזת השיניים מהירה, והתוצאה היפה מלווה את הצעירים לאורך שנים ומסייעת בשמירה על בריאות השיניים והחניכיים בהמשך החיים.

ההמלצה, כפי שציינתי מעלה, היא להגיע לבדיקה אצל מומחה ליישור שיניים כבר בגיל 7-8, בדיקה אצל מומחה לאורתודונטיה בסביבות גיל 7, מאפשרת לו לזהות בעיות, אם ישנן, לייעץ לגבי הצורך בטיפול ולקבוע את הזמן הטוב ביותר לטיפול. הזמן הנכון להתחיל בתהליך יישור שיניים בילדים ובני נוער הוא סביב גילאי 11-12,  אז כל השיניים הקבועות כבר בקעו, וכן מיקום השיניים והמנשך הגיעו למצב קבוע יחסית.

יישור שיניים הוא תהליך המורכב ממספר שלבים, כאשר בחירת שיטת הטיפול ובניית תכנית טיפול ייעשו לאחר בדיקה יסודית ואבחנה, הנסמכת בין היתר על צילומי הפה והשיניים.

יישור שיניים לילדים מבוצע תוך שיתוף מלא של הורי הילד ושקיפות מלאה לכל אורך התהליך.

עוד על יישור שיניים לילדים >>

ילדה עם גשר ברזלים ליישור שניים בילדים

יישור שיניים למבוגרים

אם אתם לא מרוצים ממראה השיניים שלכם – דעו שאתם לא לבד. לא פעם, בעיות שאינן מטרידות אותנו כילדים, תופסות נפח גדול יותר בחיים הבוגרים שלנו.
הפה הוא איבר מרכזי בפנים, ולאנשים רבים חשוב לשמור על מראה אסתטי של הפנים, ועל חיוך יפה.
חוסר שביעות רצון ממראה השיניים עלול להוביל לפגיעה בדימוי העצמי ובבטחון העצמי שלנו כאנשים בוגרים.

הבשורה הטובה היא שאף פעם לא מאוחר מדי להתחיל תהליך יישור שיניים.
הצעד הראשון בתהליך כולל בדיקת מצב הפה והשיניים ואבחון מעמיק של מצב החניכיים, על מנת להעריך היתכנות ליישור שיניים.

הודות להתפתחות הגדולה שחלה בתחום האורתודנטיה בשנים האחרונות, כיום מבוגרים יכולים ליהנות מגוון שיטות טיפול ליישור שיניים. עבור אלו שחוששים ממראה הסמכים ('גשר') על השיניים, ישנן כיום אפשרויות ליישור שיניים כמעט 'בלתי נראה', בין היתר באמצעות קשתיות שקופות.
עוד על יישור שיניים למבוגרים >>

יישור שיניים למבוגרים - גבר מחזיק פלטה שקופה ליישור שיניים אינויזיליין

הטיפול האורתודונטי מתבצע לרוב בשני שלבים:

 1. השלב האקטיבי – כולל טיפול בסמכים ובמתקנים אחרים, במטרה להזיז את השיניים לעמדה הנכונה ולסדרן נכון.
 2. השלב הרטנטיבי – בסיום הטיפול האקטיבי יש לייצב את השיניים בעמדתן החדשה לתקופה ממושכת, כדי לשמור על התוצאה שהושגה ולמנוע את חזרת השיניים למצב שהיה לפני הטיפול. עם סיום הטיפול, האורתודונט מחליט: האם השמירה על העמדה החדשה של השיניים תיעשה בעזרת מכשיר נשלף? או בעזרת קיבוע של השיניים באמצעות פס מתכת עדין, שמודבק בחלק האחורי של השיניים.
 3.  רטנציה (קיבוע) – השלב האחרון בטיפול יישור השיניים Fixed retainer – splint אחד האמצעים האסתטיים והנוחים יותר למטופל הוא הקיבוע. זהו חוט מתכת שמודבק לצד הפנימי של השיניים, ולכן לא נראה בחיוך או בדיבור. חוט המתכת מכופף בהתאם לצורת השיניים הספציפית של כל מטופל, ומודבק לשיניים בעזרת חומר דומה לזה שבו משתמשים בסתימות / בשחזורים לבנים. חשוב להדגיש שהחוט מודבק לשיניים ולא נדרש שום קידוח בשיניים. משך הזמן שהקיבוע צריך להיות בפה משתנה בהתאם לתנאים הספציפיים בפה המטופל. כיום, האורתודונטיה המודרנית גורסת שקיבוע, בעיקר בלסת התחתונה, הוא האמצעי המועדף לשמירה על תוצאות טיפול יישור השיניים. קיבוע ניתן בדרך-כלל להתקין ללא בעיה בשיניים התחתונות. לא תמיד ניתן להתאים קיבוע לשיניים העליונות, ובמקרה כזה יש לבחור מכשיר אחר שישמור על השיניים במקומן. בסיום השלב הפעיל של הטיפול האורתודונטי, השיניים נמצאות במקום אבל העצם והסיבים בחניכיים עדיין לא עברו התאמה למצב – וכך השיניים עלולות לזוז, ותוצאות הטיפול ייפגעו. כדי למנוע תנועות שיניים לא רצויות לאחר הטיפול, דרוש אמצעי / מכשיר שיחזיק את השיניים במקומן, עד שהעצם והסיבים בחניכיים יתארגנו בהתאם למיקום השיניים החדש.
אורתודנטיה

מהן שיטות יישור השיניים הקיימות היום?

בשל העלייה במודעות לטיפולי אורתודונטיה למבוגרים, פותחו אלטרנטיבות טיפוליות אסתטיות לסמכים המסורתיים המתכתיים:

סמכים שקופים

סמכים אסתטיים יותר העשויים חומר שקוף. קיימים סמכים שקופים מחומרים פלסטיים או קרמיים (=חרסינה). עלות הטיפול יקרה מעט יותר מהטיפול בסמכים מתכתיים רגילים. 

סמכים לינגואליים

הסמכים מודבקים בצד הפנימי של השיניים במקום בחזית. לטיפול זה נדרשת תקופת הסתגלות ממושכת מעט יותר מהרגיל. תחילה ייתכנו שיבושים קלים בהגיית אותיות, אי נוחות בלשון וקשיים קלים בלעיסה. תופעות אלו חולפות תוך מספר ימים, והלשון מוצאת שוב את מקומה. סמכים לינגואליים משך הטיפול זהה לזה שבסמכים רגילים, אך עלות הטיפול יקרה יותר משתי סיבות: הזמן הממושך הנדרש בכל פגישה, והשקעה רבה יותר בעלות המכשיר ובהכנה המעבדתית שלו לכל מתרפא באופן אינדיבידואלי. כמו כן, הטיפול דורש הכשרה מיוחדת של האורתודונט וניסיון רב.

אינויזליין - INVISALIGN

טכניקה מיוחדת זו פותחה בשנים 1998-1997 בארצות הברית. לפי המחקרים הראשונים שנעשו באוניברסיטת הפסיפיק שבסן-פרנסיסקו, היא מהשיטות הטובות ביותר בעולם בתחום רפואת השיניים והאורתודונטיה. אינוויזיליין מדובר בשיטה חדשנית ליישור שיניים ללא סמכים וללא מתכת כלל. נעשה שימוש בסדרה של פלטות שקופות ונשלפות, שעוטפות את השיניים במשך כשבועיים. הפלטות ניתנות להורדה, אך יש להרכיבן 22 שעות ולהורידן אך ורק לצורך אכילה, שתייה וצחצוח שיניים. עם כל סדרה השיניים זזות עוד קצת, שבוע אחר שבוע, עד למצב הרצוי שנקבע על-ידי האורתודונט.

הכנת הפלטות נעשית בעזרת טכנולוגיה מתקדמת בארצות הברית, באופן שיתאים למתרפא ולשלבים שונים של הטיפול. בשיטה זו מיוצרים באופן ממוחשב מכשירים שקופים בעובי של 0.75 מ"מ, שמונחים על השיניים. בכל שבועיים לערך מוחלף המכשיר במכשיר חדש, כשכל מכשיר מזיז את השיניים עד להשגת התוצאה הרצויה.

יתרון השיטה : הוא אסתטי, מכיוון שהפלטות לא נראות. בעצם תוכלו ליישר את שיניכם מבלי שאף אחד ירגיש.

חיסרון השיטה: עלות, שכן שיטה זו יקרה יותר מהשיטות האחרות. לטובת הצלחת הטיפול, חשוב לשמור על ניקיון השיניים. המכשור המורכב על השיניים דורש שימוש במברשות מיוחדות בעת הצחצוח להסרת הרובד המצטבר סביבו. להשלמת תהליך הצחצוח, מומלץ על שימוש יומיומי בשטיפות פה, בנוסף לביקורים סדירים אצל השיננית במהלך הטיפול.